Aggregate investerar i Hitpin

Aggregate kan med stolthet berätta att vi gått in som delägare i det nya svenska golfbollsmärket Hitpin!

Hitpin startades av Johan Ronnestam av en vilja att göra golf tillgängligt för alla golfare* i världen. ”Vi drivs av göra golf till en sport för alla och inspirera människor att röra på sig och spela mer”. *Om du slår på bollen är du en golfare.

Han bestämde sig för att starta Hitpin Golf och designa en premium golfboll med samma kvalitet och prestanda som de bästa golfbollarna på marknaden – men till ett pris som gör att alla spelare, oavsett bakgrund och plånbok, har råd att spela riktigt bra golfboll.

https://hitpin.com

”Med både erfarenhet av grundaren Johan Ronnestam’s expertis inom branding och en genuin kärlek till golfen som delas av oss på Aggregate så ser vi med glädje fram emot resan att etablera ett nytt svenska märke inom Golfen och det med bollar som verkligen kan utmana de stora jättarna på marknaden.” – Patrik Rosén, grundare och Investment Manager Aggregate